Интервю с Христо Костов, участник в „Пролетна стажантска програма“ 2022 на Есри България.
Христо Костов е завършил НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“ с профил „География и икономика с интензивно изучаване на английски език“. След кратко колебание се отказал да поеме по предначертания от семейството му път – повечето от близките му са завършили УНСС. Вече три години е студент в СУ „Св. Климент Охридски“, специалност „Геопространствени системи и технологии“. И въпреки, че е избрал географията пред икономиката, имал немалко съмнения на моменти дали е взел правилното решение.
Да не говорим, че освен навлизането в сферата на ГИС, той има и кариера в артистичното поприще, където скоро ще се сбъдне една от големите му мечти…
Ето какво разказва самият Христо за професионалния си път, който вече е разделен между две любими му сфери.
Кога разбра, че искаш да се занимаваш точно с ГИС?
Първият ми допир с ГИС беше в университета през 2019 г. Но първоначално картите, които правех, не бяха добри и не бях доволен. Може би чак във втори курс започнаха вече наистина да се получават проектите ми.
Честно казано, първите 1-2 години от следването си все още имах въпросителни дали съм избрал правилното нещо, дали съм попаднал на правилното място, дали ми се удава това и дали искам да продължа да го уча… Вече обаче чувствам, че съм на правилния път. В края на миналата година всички съмнения се изпариха. Стана след като в Интернет попаднах на онлайн курсове, предлагани от Есри.
Минах 6 такива курса, всеки от тях беше с продължителност около 6 седмици и имаше изключително разнородни задачи всеки път. От тях човек придобива изключително разнообразни знания и умения. Още като се захванах с първия курс, материята много ми хареса – беше за картография. И после започнах да се интересувам все повече и повече и видях, че има още такива курсове и започнах да ги правя един по един всичките. Знаех, че сертификатите, които получих накрая на курсовете, ще са полезни за портфолиото ми, но не само това ме накара да ги завърша – чрез тях опознах материята и вече нямах колебания, че искам да се занимавам с ГИС.
Заради онлайн курсовете на Есри ли избра стаж в компанията…
За Есри разбрах още първата година в университета, когато ни казаха, че се организира т.нар. ГИС ден. После, миналата година, както ви разказах, започнах да правя онлайн курсове на Есри. И тази учебна година – когато от университета ни съобщиха, че има обява за стаж в Есри България, си казах: това е най-добрата компания за ГИС, защо да не се пробвам?! И така попаднах.
Как се чувстваш тук и доволен ли си от стажа?
Засега всичко е супер! Обстановката е перфектна, научих много нови неща, които досега не бях дори срещал. Най-силно ме впечатлява самата организация на работата. Много ми харесва, че всичко е организирано, че всичко трябва да се случи в определен период – защото аз обичам да довършвам нещата и това за мен е много ценно. Със сигурност се организирам по-бързо, когато имам срок, който ме притиска. Изключително полезно е човек да е част от екипа на компания и да види как хората наистина работят. Комуникацията с колегите е чудесна, има отзивчивост и уважение.
Придоби ли някакви нови умения при нас?
Всичките неща, с които съм ангажиран по време на стажа, са изключително практически насочени и са доста важни, за да станеш добър специалист в сферата на ГИС. Последното, което научих, беше за качването на услуги (сервизи) – това не съм го правил никъде досега. И също научих за много нови функционалности в ArcGIS Pro, които до този момент не ми бяха известни.
Най-удовлетворен, поне до този момент, се почувствах, когато успях да направя дашборд по конкретен проект. Много е приятно да създадеш продукт, който не е с цел личното ти обучение, но ще се използва реално и ще е полезен на мнозина.
Какво би казал на някого, който сега започва да се занимава с ГИС?
Бих му казал, че се захваща с нещо, което изисква доста разнообразни качества. И не е толкова лесно, защото все пак е ИТ сфера. Трябва да разбираш математиката и някои по-сложни концепции в нея, трябва да разбираш статистика. Трябва да имаш познания за география, това са знания, които са доста важни за ГИС.
Ако наистина му харесва и иска да се занимава с това, със сигурност занапред ще му е много полезно, защото ГИС изгражда много важни качества: анализиране на ситуацията, анализиране на пространството, анализиране на различни проблеми и справянето с тях, пространствено мислене…
С какво искаш да се занимаваш занапред?
Засега съм се насочил към ГИС сферата и със сигурност искам да продължа в нея и след като завърша образованието си. След три години в университета, сега и чрез стажа – започнах да свиквам с материята и вече ми доставя удоволствие да се занимавам с ГИС. Аз съм доста запален по компютрите, а и географията винаги ми е харесвала като предмет за изучаване – за мен ГИС е най-доброто от тези два свята!
Интересното при мен в момента е, че освен моята ГИС кариера, се опитвам да се развивам и като музикант. От около една година вече свиря с различни артисти. В момента групата, в която най-активно участвам, е Hayes & Y. И сега – на 13 август – предстои с тях да участваме на концерт в Румъния. Ще свиря на една сцена с музикантите от една от най-популярните групи в света – Arctic Monkeys!
Ти откога свириш на китара?
Повече от 10 години са. Доста време – около 6 години, си свирех вкъщи и след това започнах да намирам музиканти, с които да свиря. Участвал съм в много групи и не толкова професионални, и вече по-професионални. Мога да спомена и че ми предстоят концерти с Ирина Флорин.
Винаги съм мечтал да свиря на голяма сцена с група от ранга на Arctic Monkeys и се радвам, че мечтата ми е напът да се сбъдне скоро!
Не беше лесно, но аз нямам против трудните пътища и усилената работа – затова гледам и на ГИС като сфера, в която мога да стана наистина добър специалист. Вярвам, че за успеха, освен знания и талант, се изисква и огромно постоянство, за да не спреш без време или да се загубиш в посредствеността.
Аз не искам талантът ми да е нещо само за мен. И с музиката, и развитието си в сферата на ГИС – имам какво да дам на обществото!
###