Изложба на открито показва развитието на града чрез архивни планове и съвременни ГИС карти
От 7 до 20 май на „Моста на влюбените“ при НДК в София може да се види експозицията „Картите на София“, организирана от Столична община. Събитието представя над 60 пана с архивни, тематични и съвременни карти.

Представени са и много Есри ГИС карти с актуални данни от различни институции и сектори – образование, ВиК, планиране, демография, околна среда и др. Общото между тях е, че показват как с помощта на пространствени технологии се вземат по-информирани и ефективни решения за развитието на града.
Сред паната на „Моста на влюбените“ са силно актуалните уеб карти на детските ясли, градини и училища в София. Те са създадени от Тони Благоев и Атанас Лазаров от екипа на Есри България, в сътрудничество с Петя Димитрова от дирекция „Дигитализация, иновации и инвестиции“ на Столична община. Картите представят местоположението, вида на институцията (общинска или държавна), адреса и директни връзки към уебсайтове. Данните са взети от Информационната система за обслужване на детските заведения, подготвителните групи и първи клас (ИСОДЗ). Визуализациите са създадени така, че да служат на родителите, но и на администрацията при планиране и оптимизиране на мрежата от образователни заведения.
В рамките на изложбата е включена и карта на ВиК инфраструктурата на София, създадена с участието на „Софийска вода“ АД, част от Veolia. Дружеството използва Есри ГИС за поддръжка и развитие на над 6 600 км водоснабдителна и канализационна мрежа в столицата. Изложбеното пано показва как пространствените данни подпомагат процесите по планиране, проектиране и мониторинг на ВиК инфраструктурата.
Значим принос в изложбата има и ОП „Софияплан“, които също използват ArcGIS за създаване на тематични визуализации. Посетителите могат да видят карти, свързани с демографски прогнози, устройственото зониране, синьо-зелени системи, производствени зони, проекта „Зелен ринг“, Програмата за развитие „ПИРО 2027“ и др. Всички тези теми са представени чрез пространствени данни и показват как София използва ГИС като стратегически инструмент за устойчиво планиране.
###