Над 80% от информацията, с която ежедневно работим съдържа пространствена компонента. Именно тази особеност превръща Географските информационни системи в необходимия ИТ инструмент за обясняване и анализиране на събития, за предвиждане на резултати, за стратегическо планиране и вземане на информирани бизнес решения. Инструмент, който подпомага дейността на организации от всякакъв размер и сфера на дейност, предоставяйки възможност за:
Всички ние работим ежедневно с голямо количество данни, съхранени в различни формати на многобройни места. Въпросът е как да използваме и управляваме тези данни ефективно. Сложна задача с просто решение – Географски информационни системи. ГИС е съвременна ИТ технология, която позволява преминаване от обичайната практика за поддържане на разпръсната информация, към създаване на среда за споделяне и оперативно съвместяване на данни. ГИС предоставя възможност за събиране, дигитализиране, управление, интегриране, обработка, анализ, визуализиране и споделяне на тези данни посредством карти, набори от геореферирани данни, модели на обработка, метаданни и услуги.
Независимо в коя сфера работим, за да сме успешни е необходимо да имаме поглед върху общата оперативна картина, да я анализираме и на нейна база да взимаме информирани решения. И именно ГИС е необходимият ИТ инструмент, който ни предоставя тази възможност. Географските информационни системи са незаменима технология както при решаването на специфични задачи като намиране на оптимален маршрут, проектиране и инженеринг на мрежи, оценка на въздействието върху околната среда , така и при взимането на решения, свързани с глобални проблеми като урбанизация, замърсяване на почвите, водите и въздуха, изсичане на горите и т.н.
Използването на ГИС технологията повишава ефективността на работните процеси, намалява дублиращите се дейности, оптимизира оперативните дейности и подобрява комуникацията. Всичко това води до намаляване на разходите и повишаване на възвращаемостта от направените инвестиции. Поради тази причина много компании по света инвестират в ГИС именно по време на криза – така те оптимизират използването на ресурси и бюджети.
Всичко, което се случва, се случва някъде в пространството. Всичко, което се съдържа на педя площ, може да бъде подробно описано и всяка промяна да бъде своевременно отразена. В това се крие и силата на ГИС технологиите. Те позволяват всяка подробност – от природните богатства до най-малката следа от човешка дейност, да бъде лесно визуализирана. Само няколко клика с мишката и готово! По този начин ГИС прави заобикалящия ни свят по-разбираем като ни позволява да го управляваме устойчиво.